Kilka reguł
Wysyłając wiadomość na listę stajesz się odpowiedzialny jako jej autor. Jeśli wysyłasz wiadomość na listę, zostanie ona przeczytana przez subskrybentów listy, i możliwe, że wywiąże się rozmowa. Dlatego, używając list mailingowych należy przestrzegać pewnych zasad.
Zanim napiszesz na listę
Dobrze jest przez pewien okres czasu po zasubskrybowaniu listy poobserwować ruch na liście, zanim się zacznie wysyłać wiadomości. Pozwoli to zebrać użyteczne informacje i uniknąć gaf:
- Kto może wysyłać wiadomości na listę?
- Jak często można wysyłać wiadomości bez przeszkadzania innym subskrybentom?
- Jakie tematy są dyskutowane?
- Czy wiadomości nie dotyczące głównego tematu są tolerowane?
- Jaki jest używany ton wiadomości? Czy można żartować, czy lista jest bardzo formalna?
- Czy można wysyłać załączniki? Jakie są limity?
Niektóre listy wymagają, aby subskrybenci przedstawiali się grupie przy subskrypcji, inne - w pierwszej wysłanej wiadomości, a na innych listach (z reguły tych największych) uznaje się to za niepotrzebne i irytujące... Zapoznaj się z regułami i postępuj zgodnie z nimi!
Prywatność
Wszystkie wiadomości wysyłane na listę są archiwizowane. Dlatego, fakt wysłania wiadomości automatycznie oznacza wyrażenie zgody na dystrybucję i archiwizowanie. Możesz jednak poprosić o usunięcie wysłanej wiadomości, bezpośrednio przez archiwum listy (przycisk 'Oznacz wiadomość do usunięcia') lub kontaktując się z właścicielami listy.
Jeśli wysyłasz wiadomość na listę, Twój adres email będzie zawarty w jej nagłówku i w archiwum listy. Z reguły jednak Twój adres email i inne dane nie zostaną przekazane innym podmiotom bez Twojej zgody, chyba że reguły mówią co innego.
W większości krajów Twoje dane są chronione przez szereg przepisów. Na przykład w Stanach Zjednoczonych obowiązuje ustawa o prywatności z 1974 roku. W Unii Europejskiej „Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych” oraz zastosowanie mają prawa krajowe z tego wynikające. Aby dowiedzieć się więcej,skontaktuj się z właścicielami listy.
Jak w przypadku każdej korespondencji, musisz podpisywać swoje wiadomości. Na profesjonalnych listach mailingowych podaje się zwykle nazwę swojej organizacji i stanowisko razem z imieniem i nazwiskiem. Zastanów się jednak, czy należy podawać dużo szczegółów (adres, numer telefonu, itp.): dane te będą dostępne w archiwum listy...
Nigdy nie wysyłaj informacji o innych osobach bez ich zgody.
Dobre praktyki
Jeśli pytasz o coś na liście, należy wysłać podsumowanie otrzymanych odpowiedzi.
Jeśli odpowiadasz na wiadomość wysłaną na listę, musisz zdecydować, czy odpowiadasz na adres listy czy prywatnie do nadawcy. To może zależeć od tego, czy odpowiedź powinna być przeczytana przez innych subskrybentów...
Zawsze używaj opisowych tematów wiadomości. Na niektórych listach zdefiniowane są typowe tematy i obowiązkowo należy tagować wiadomości za ich pomocą (przykłady: [podsumowanie], [pilne], [administracyjne], [pytanie], itp.).
Niektóre rodzaje wiadomości nie są pożądane na listach mailingowych: ogłoszenia, spam, wiadomości komercyjne, ostrzeżenia o wirusach, wiadomości testowe, wiadomości związane z polityką czy religią, oszustwa, nierespektowanie prywatności, wiadomości wprowadzające w błąd, obrażające, godzące w uczucia religijne, rasistowskie, wulgarne, promujące dyskryminację, okrucieństwo lub nienawiść, czy ogólnie niezgodne z prawem.
Wiadomości niekonstruktywne (na przykład uwagi na temat pisowni) i inne ataki personalne nie są mile widziane na listach. Jeśli naprawdę musisz napisać komuś coś nieprzyjemnego, lepiej zrób to w wiadomości prywatnej... Na większości list mailingowych źle widziane jest także karmienie trolli (tematy lub wiadomości celowo nieprawidłowe, wysyłane w celu sprowokowania reakcji).
Ogólnie lista używa jednego języka do wymiany informacji pomiędzy uczestnikami. Postępuj według tej zasady, nawet jeśli nie jest to Twój język ojczysty. Staraj się także respektować podstawowe reguły gramatyki i pisowni, nie stosuj języka "SMS" i czytaj swoje wiadomości przed wysłaniem!
Być może chcesz dodawać załączniki do wysyłanych wiadomości. Przestrzegaj kilka podstawowych reguł:
- Upewnij się, że załączniki są akceptowane na liście, na którą wysyłasz wiadomość.
- Jeśli załączniki są akceptowane, zachowaj rozsądek: za dużo lub za duże załączniki mogą przeszkadzać innym subskrybentom, na przykład zapychając ich skrzynki pocztowe.
Jeśli chcesz dzielić dokumenty z innymi uczestnikami listy, lepiej wyślij je do sekcji 'Dokumenty'.
Używanie poczty elektronicznej i list mailingowych wiąże się ze zbiorem precyzyjnych reguł: "Netykietą". Na stronie Wikipedii poświęconej Netykiecie znajdziesz ogólne zasady Netykiety, a także dużo użytecznych linków.